Bankovanie

     Vákuová masáž, známejšia pod názvom bankovanie, je veľmi účinným prostriedkom odstránenia či zmiernenia rôznych zdravotných problémov. Táto liečebná technika bola známa už v staroveku. Prvé dôkazy o bankovaní pochádzajú z obdobia Mezopotámie, z roku približne 3 300 p. n. l.  Využívali ho i egyptskí, židovskí a grécki lekári. Tak, ako ho poznáme dnes, sa však bankovanie zachovalo predovšetkým vďaka tradičnej čínskej medicíne; v krajinách Ďalekého východu je dodnes súčasťou výuky na lekárskych fakultách. V 17. - 19. st. bolo dokonca bežnou súčasťou aj európskych nemocníc.

      Naši predkovia používali pri tejto technike napríklad kravské rohy, bambus, hlinené alebo porcelánové šálky. Sklenené banky pochádzajú z Egypta, kde ich poznali už v roku 1 500 p.n.l. Obľubu si získali aj banky gumené, silikónové alebo banky s ventilom.
      Uplatňujú sa rozličné spôsoby aplikácie baniek: statické/dynamické, masáž bankou. Zaujímavosťou je bankovanie krvavé či ľadové, u nás málo známe a využívané. Podstatou krvavého bankovania je narušenie povrchu pokožky a následné priloženie banky, do ktorej vtečie určité množstvo krvi (pripomína techniku "púšťanie žilou"). Výsledkom je zvýšená tvorba červených a bielych krviniek, a teda rýchlejšia regenerácia. Pri ľadovom bankovani sa do banky pred jej priložením vloží kocka ľadu; používa sa najmä pri preťažení svalstva a pri zápaloch.
     U mňa sa môžete stretnúť so sklenenými bankami, kde sa podtlak vytvára použitím ohňa. Práve energia ohňa je významným prvkom, ktorý tejto technike dodáva zvláštne čaro a posilňuje jej účinok. Banky aplikujem dynamicky, čo znamená, že ich nechávam pôsobiť veľmi krátky čas. Na jednom mieste ich nechávam cca 3-5 minút a pre maximálnu efektivitu bankovanie kombinujem aj s klasickou masážou.

Podstatou techniky bankovania je dekompresia, čiže vytvorenie vákua (ručným odsatím vzduchu alebo vložením plameňa ) v banke a jej následné priloženie na telo. Koža sa vtiahne do banky a tento mechanizmus má priamy vplyv nielen na povrchové, ale aj na hlbšie vrstvy. Hlavným prínosom je zvýšená cirkulácia krvi, čo má za následok ďalšie pozitívne procesy: zvýši sa prísun okysličenej krvi a výživy, zrýchľuje sa metabolizmus, podporuje sa činnosť lymfatického systému. Stimuláciou receptorov nervového systému na koži prichádza tiež k ovplyvňovaniu vnútorných orgánov.
Dôsledkom prekrvenia je samozrejme tiež zlepšená výživa svalov. Prichádza k ich uvoľneniu, zmierneniu bolesti a napätia, zvýšeniu pružnosti a sily a tiež k zlepšeniu mobility kĺbov. Bankovanie svalom pomáha k rýchlejšiemu zotaveniu a umožňuje masáž hlbokých tkanív.
Charakteristickou súčasťou terapie bankovaním sú farebné stopy na koži, ktoré zmiznú spravidla do 10 dní (závisí to od typu pokožky). Intenzita zafarbenia je závislá od prietoku krvi v danom mieste: ak je prísun krvi v poriadku, stopy sú ružové až slabo červené, tmavšie sfarbenie indikuje zhoršený krvný obeh alebo chronické problémy.
Hoci bankovanie poskytuje množstvo zdravotných benefitov, nie vždy je vhodným riešením.
Neodporúča sa hlavne v týchto prípadoch
:
- zvýšená teplota a iné akútne stavy
- nedávne srdcové komplikácie
- zápaly kože
- nádorové ochorenia
- zápal vnútorných orgánov
- užívanie liekov proti zrážaniu krvi a krvné poruchy ako anémia, hemofília
- trombóza a zápal žíl

(Zdroj: I. Z. Chirali: Baňkování)

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky