Účinky, indikácie a kontraindikácie masáže

06.08.2022

     Masáže sa v posledných rokoch tešia čoraz väčšej obľube. Stali sa vyhľadávanou formou relaxu, no tiež významným prostriedkom pre uchovanie a obnovu zdravia. Niet sa čo čudovať: dotyk ľudských dlaní pôsobí veľmi upokojujúco a liečivo. V kombinácii s dobre naučenými masážnymi hmatmi sa stáva skutočným pôžitkom s potenciálom priniesť úľavu od najrôznejších ťažkostí.
     Ak sa rozhodneme absolvovať masáž, mali by sme si vopred ujasniť, s akým cieľom ideme a čo očakávame (a v ideálnom prípade o tom informovať aj maséra). Je dôležité vedieť, či hľadáme len oddych alebo potrebujeme riešiť konkrétny problém. Hoci masážou možno niektoré dysfunkcie či bolesti zmierniť alebo aj odstrániť, jej úlohou je predovšetkým preventívne pôsobenie. Zrejme to najlepšie, čo môžeme pre zdravie svojho pohybového aparátu urobiť, je kombinácia pravidelnej masáže a ľahkého cvičenia.
     A čo presne znamená "pravidelná" masáž...? Nuž, to je vysoko individuálne, závislé od potrieb a preferencií jednotlivca. Vo všeobecnosti možno povedať, že pre väčšinu ľudí je ideálna frekvencia masáže každé 3 - 4 týždne. Každý človek  však sám najlepšie vie, ako sa cíti a čo potrebuje. A ak nevie, musí sa naučiť počúvať svoje telo a prevziať zaň a za svoje zdravie zodpovednosť.
    
V prípade, ak máme pochybnosti o tom, či môžeme masáž absolvovať, je namieste poradiť sa so svojim lekárom, najmä pri rôznych špecifických zdravotných komplikáciách.

Masáž je vhodná najmä pri týchto ťažkostiach:
- ochorenia pohybového aparátu
- rekonvalescencia po ťažkých chorobách
- chronická reuma
- po niektorých úrazoch a operáciách

Masáž sa neodporúča:
- stavy mimoriadnej vyčerpanosti
- akútne zápalové a infekčné choroby (napr. nádcha, kašeľ, zvýšená teplota)
- poranenie kože, zápalové kožné ochorenie
- minimálne 2 hodiny po hlavnom jedle
- nádorové ochorenia
- pokročilá ateroskleróza a osteoporóza
- ochorenia brušnej dutiny, žlčníka a močových ciest

Účinky masáže
     Masáž nám prináša nielen fyzické a psychické uvoľnenie, ale má pozitívny vplyv na celý organizmus. Azda najväčším prínosom je zvýšené prekrvenie, čiže zrýchlenie krvného obehu a tým pádom látkovej výmeny. Môžeme povedať, že týmto spôsobom masáž podporuje celkovú regeneráciu. Prostredníctvom nervových receptorov na povrchu tela masáž priaznivo pôsobí aj na hlboko uložené orgány a tkanivá (reflexný účinok).
     Pri masáži tiež prichádza k odstraňovaniu odumretých vrstiev kože, pokožka môže lepšie dýchať a tak ľahšie prijímať živiny a zbavovať sa odpadu. Sčervenanie kože však nie je dôsledkom mechanického dráždenia. Zistilo sa totiž, že masáž podporuje produkciu látok, ktorých je v organizme málo. Pôsobením týchto látok (ide hlavne o acetylcholín a histamín) sa roztiahnu podkožné krvné vlásočnice, naplnia sa okysličenou krvou a výsledkom je viditeľné začervenanie.
     Neodmysliteľným prvkom masáže je tiež regulácia svalového napätia, čo následne zvyšuje schopnosť svalov správne reagovať pri ich činnosti (práca, šport, ale aj každodenný život): ochabnuté svaly získajú vhodné napätie a priveľmi napnuté svaly sa uvoľnia. Výsledkom je väčšia flexibilita a ľahšie striedanie napätia a uvoľnenia.

(Zdroj: S. Flandera: Klasické masáže, J. Jánošdeák: Učebnica masáží)

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky